مراقبت و تمیز کردن جواهرات نقره

جای تعجب ندارد که اگر با دیدن جواهرات نقره استرلینگ از کیفیت آن تعجب کنید. با توجه به براقی، درخشندگی و تنوع نقره، به راحتی می توان فهمید که چرا نقره یکی از محبوب ترین عناصر برای ساخت جواهرات است.
با این وجود، بسیاری از ما بخاطر یک دلیل ساده و آزار دهنده همه قطعات زیبا نقره درون جعبه ی جواهرات خود نادیده می گیریم: یعنی سیاه شدن. هنگامی که اکسیژن یا گوگرد با نقره در تماس باشد، از نظر شیمیایی به سطح آن اتصال می یابد و باعث می شوند نقره کثیف یا به اصطلاح سیاه رنگ شود.

خوشبختانه، مراقبت از نقره و از بین بردن لکه های سیاه به همان راحتی است که در مورد ظرف ها انجام می شود. تمام آنچه شما نیاز دارید این است که خود را به چند نکته در مورد فلز و چند ترفند برای مراقبت و تمیز کردن آن مجهز کنید. با استفاده از این متن راهنما در سیلوریا، شما قادر به استفاده مجدد از جواهرات نقره مسحور کننده خود با تمام درخشندگی اش خواهید بود!

نکاتی در مورد نقره استرلینگ

دانستن چند اصطلاح تخصصی به شما در درک ویژگی های فیزیکی جواهراتتان و نحوه مراقبت از آن ها کمک می کند. به عنوان مثال خلوص نقره تعیین کننده میزان انعطاف پذیری این فلز است و به سرعت لکه دار می شود: نقره استرلینگ ۹۵۰ به دلیل خلوص بیشتر آن، نسبت به نقره استرلینگ ۹۲۵ راحت تر خم شده و سریعتر از آن سیاه می شود، بنابراین باید احتیاط بیشتری در استفاده از نقره استرلینگ ۹۵۰ بکار گرفته شود.

از جواهراتی که اکسید و سیاه شده اند و عموما جزئیات کمتری دارند، استفاده کنید تا آنها را مجزا تر جلوه دهید. ممکن است با تمیز کردن و پرداخت بیش از حد، این جزئیات از دست برود. بنابراین از تشخیص هدفمند هرگونه دستبند، گوشواره، حلقه یا گردنبند نقره ای اکسید شده ای که دارید اطمینان حاصل کرده و آنها را بطور جداگانه برای تمیز کردن کنار بگذارید.

نیم ست پایه جواهر نقره سیلوریا

مراقبت های پیشگیرانه

پوشیدن

با پوشیدن جواهرات اغلب می توان از سیاه شدن آن ها جلوگیری کرد. ترشحات روغنی موجود در پوست شما نقره را “تمیز” کرده و درخشش آن را حفظ می کند. از قرار گرفتن در معرض برخی مواد اجتناب کنید: تماس با مواد شیمیایی خانگی، تعریق، ابریشم، آب کلردار و یا هر ماده ای که حاوی گوگرد باشد (مثلاً مایونز، تخم مرغ، خردل، پیاز، لاتکس، پشم) باعث ایجاد خوردگی و سیاه شدن می شود – بنابراین درآوردن جواهرات نقره هنگام انجام کارهای خانگی فکر خوبی است. نور مستقیم خورشید نیز باعث سیاه شدن نقره می شود، بنابراین قبل از رفتن به شنا و آفتاب گرفتن حتما جواهرات نقره خود را دربیاورید.

لوسیون ها، لوازم آرایشی، اسپری مو و محصولات مو، و عطرها نیز “دشمن” نقره هستند و سیاه شدن را تسریع می کنند؛ این از دلایلی که زنان، آخرین باری که جواهرات را استفاه کردند، آخرین باری است که به آن ها دست زده اند!

نگهداری

از آنجا که قرار گرفتن در معرض هوا نقره را سیاه می کند، نگهداری آن در کیسه های پلاستیکی مهر و موم شده با نوارهای ضد سیاه شدگی یک روش پیشگیرانه عالی است. فقط مطمئن شوید که چند قطعه جواهر را در همان کیسه نگهداری نکنید: نقره فلز نرمی است، بنابراین قطعات مجزا می توانند یکدیگر را بخراشند.

باید برای جلوگیری از خراشیده شدن دستبندهای حلقه ای یا زنجیری نیز آن ها را نبندید و باز نگه دارید. اگر نمی توانید از کیسه های پلاستیکی استفاده کنید، سعی کنید از اندک بودن رطوبت محل نگهداری اطمینان حاصل کنید. همچنین می توانید برای به حداقل رساندن سیاه شدن یک قطعه گچ، یک بسته ذغال فعال یا ظرفی محتوی ژل سیلیس را در محل نگهداری قرار دهید.

جلا دادن (پرداخت)

پرداخت ساده نقره، وقتی خیلی سیاه نشده است، به خوبی جواب می دهد. این کار همچنین بهترین روش برای تمیز کردن نقره اکسیده شده است، زیرا می توانید از مناطقی که تعمدا ساه شده است، دور شوید. نقره نرم است و به راحتی خراشیده می شود. برای صیقل دادن وسایل خود می توانید از پارچه نقره ای مخصوص استفاده کنید، اما پارچه بدون پرز، میکرو فیبر یا سایر پارچه های نرم و غیر ساینده نیز عملکرده خوبی خواهند داشت.

هنگام پرداخت، از حرکات مداوم عقب و جلو که در امتداد دانه نقره است استفاده کنید. بصورت دایره ای مالش ندهید، زیرا این کار باعث ایجاد خش های کوچک می شود. همچنین برای اجتناب ازقرارگرفتن مجدد سیاه شدگی روی نقره، مرتباً از بخش دیگری از پارچه استفاده کنید. برای دسترسی به مناطق کوچک و با جزئیات می توانید از یک گوش پاک کن استفاده کنید.
در مورد وسایل نقره اندود مراقب باشید، زیرا پرداخت بیش از حد می تواند آبکاری (بسته به ضخامت) را از بین ببرد و تکه های اجزاء را بدتر از زمان شروع کار کند.

دستبند نقره پرنس سیلوریا

روش های خانگی برای تمیز کردن نقره

در مواردی که پولیش و پرداخت برای از بین بردن لکه ها کافی نیست، می توانید با استفاده از مواد اولیه آشپزخانه خود، پاک کننده نقره سازگار با محیط زیست و بصرفه تهیه کنید.

البته لازم به ذکر است که پاک کننده های نقره برای انواع جواهرات نقره نیست. به عنوان مثال، به هیچ عنوان نباید طلا و جواهرات دارای مروارید یا سنگهای قیمتی مات (مانند فیروزه، اوپال، کارلین، اونیکس) را خیس کنید، زیرا این کار می تواند به این سنگهای نرم صدمات جدی وارد کند. (اگر خیلی کثیف شدند، این قطعات را خیلی کوتاه بشویید.)

حتی در مورد جواهرات آراسته به سنگ های قیمتی شفاف (مانند توپاز آبی، آمتیست، گارنت)، هنگام استفاده از پاک کننده نقره، مراقبت ویژه ای به خرج دهید: مواد شیمیایی می توانند تحت تنظیمات سنگهای قیمتی قرار گیرند یا چسب آن ها شل شود. و به یاد داشته باشید، برای جواهرات اکسیده شده خود از پاک کننده های نقره استفاده نکنید – به جای آن از پارچه پولیش استفاده کنید. بعد از استفاده از هر پاک کننده، حتما نقره خود را با آب جاری یا یک پارچه تمیز و مرطوب تمیز کنید. این امر به ویژه برای موارد دقیق یا چسباننده بسیار مهم است، زیرا پولیش می تواند در شکاف های کوچک بچسبد و سخت شود. پس از آن، قطعات را با پارچه میکرو فیبر خشک کنید تا از ایجاد لکه های سفید آب جلوگیری شود.

آب و صابون

در صورتی که پارچه پولیش در از بین بردن لکه ها موفق نباشد، آب گرم و صابون ملایم و بدون آمونیاک و فسفات باید آخرین راهکار دفاعی شما باشد. همچنین قبل از استفاده از هر روش ذکر شده در زیر، باید از صابون و آب نیز برای تمیز کردن قطعات استفاده شود.

جوش شیرین و آب

شاید شنیده باشید که یک خمیردندان غیر سفید کننده و غیر ژلی می تواند جایگزین مناسبی برای پاک کننده های تجاری نقره باشد، اما امروزه یافتن این خمیردندان های اصلی یا تمایز آن از خمیردندان هایی که باعث از بین رنگ نقره شما می شوند، دشوار است. بجای آن، یک خمیر جوش شیرین و آب درست کنید و از یک پارچه تمیز برای استعمال  مقداری به اندازه ی نخود روی نقره و جلادهی استفاده کنید. برای وسایلی که روی آنها حکاکی شده است یا دارای جزئیات بیشتری هستند، خمیر را با آب بیشتری نازک کنید و از یک مسواک تمیز و دارای برس نرم برای دسترسی به ترک ها و شکاف ها استفاده کنید. اجزاء و قطعات های نقره ای را زیر آب  جاری گرم بگیرید و با یک دستمال تمیز خشک کنید.

روغن زیتون و آب لیمو

۱/۲ لیوان آب لیمو و۱ قاشق غذاخوری روغن زیتون را در یک ظرفی که به اندازه کافی برای قرارگیری محلول تمیز کننده و یک پارچه  میکرو فیبر کوچک بزرگ باشد، مخلوط کنید. پارچه را در محلول فرو کنید و آن را بپیچانید تا آبی در آن نماند، سپس نقره را جلا داده، بشویید و خشک کنید.

سرکه سفید و جوش شیرین

از این پاک کننده ملایم برای برطرف کردن لکه های سنگین که مانع از صیقل دادن نقره شما می شود، استفاده کنید. قطعه سیاه شده را در محلول محتوی ۱/۲ فنجان سرکه سفید و ۲ قاشق غذاخوری جوش شیرین (برای جوشیدن آماده شوید!) به مدت دو تا سه ساعت خیس کنید، سپس بشویید و خشک کنید.

جوش شیرین، نمک، فویل آلومینیوم و آب جوش: می توانید از یک واکنش شیمیایی ساده برای تمیز کردن نقره خود استفاده کنید: تنها چیزی که نیاز دارید مقداری جوش شیرین، نمک و فویل آلومینیومی است. یک ظرف شیشه ای یا سینک آشپزخانه را با فویل آلومینیومیبپوشانید، بصورتی که سمت کدر آن  رو به پایین باشد. قطعات نقره را روی فویل آلومینیومی قرار دهید. سپس آب جوش را به مقداری که روی قطعات را بپوشند، بریزید و ۲ قاشق غذاخوری از جوش شیرین و نمک اضافه کنید. این محلول را هم بزنید تا جوش شیرین حل شود- دوست ندارید که هیچ گرانولی  فلز را خراشیده کند.

واکنش باعث می شود لکه ها به فویل منتقل شوند، و در حدود ۵-۱۰ دقیقه شما خواهید دید که “بطرز جادویی ای” از بین می روند. (همانطور که لکه های سیاه سولفید درحال حذف از روی نقره هستند، برای بوی تخم مرغ های فاسد شده آمادگی داشته باشید.) با استفاده از توری سالاد یا دستکش نیتریل (دستکش لاستیکی که دارای گوگرد است)، جواهرات نقره را از آب داغ خارج کرده یا در یک صافی قرار دهید. جواهرات را با آب بشویید، سپس با یک پارچه نرم خشک کرده و صیقل دهید. بفرمایید! نقره شما باید برقمی زند و جلوه فوق العاده ای دارد.

ترکیب موارد فوق

اگرقطعات شما لکه های بسیار سرسختی دارند، می توانید از این روش ها به صورت پشت سر هم استفاده کنید تا دوباره ظاهر آنها براق و خیره کننده شود.

ارسال دیدگاه

*نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10%تخفیف ویژه اولین خرید
برای دریافت کد تخفیف ایمیل خود را وارد نمایید:
    دریافت کد تخفیف